EFSANE BAŞKAN İÇİN VEDA YEMEĞİ

EFSANE BAŞKAN İÇİN VEDA YEMEĞİ

Öğretmenlikten emekli Olan Türk Eğitim-Sen eski Şube Başkanı Nizamettin TORUN için veda yemeği düzenlendi.

Türk Eğitim-Sen Artvin Şubesi kurucular kurulunda yer alan ve 12 yıl şube başkanlığı yapan Nizamettin TORUN, 37 yıllık öğretmenlik ve memuriyet olduktan sonra emekli oldu.

Nizamettin TORUN’un emekliliği dolayısıyla, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği ve konfederasyona bağlı sendikaların temsilcileri onuruna bir 15 Temmuz 2016 akşamı Artvin Belediyesi Marina Sosyal Tesislerinde (Artvin Sofrası) veda yemeği düzenledi.

Yemeğe, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İsrafil BAYRAK ve sendika yönetim kurulu üyeleri, Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Veli KÜÇÜK ve sendika yöneticileri, Türk Diyanet Vakıf-Sen İl Temsilcisi Abdurrahman YILDIZ, Türk Tarım Orman-Sen İl Temsilcisi Erdal ER, MHP İl Başkanı Serdar KILINÇ, Ülkü Ocakları İl Başkanı İrfan KUZU, Türk Ocağı Şube Başkanı Hüseyin KURT, Belediye Meclis Üyesi Tahsin ARSLAN ve Kamu-Sen’e bağlı sendikaların ilçe yöneticileri iştirak ettiler.

Yemekte Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı İsrafil Bayrak ve onuruna yemek verilen Nizamettin TORUN birer konuşma yaptılar.

İsrafil BAYRAK konuşmasında:

 "Her davada yola 'inanmış' birkaç kişiyle çıkılır. Yolun ileri duraklarında kalabalıklar karışır onlara. Sıkıntılar, mahrumiyetler, mahkûmiyetlerle kalabalıktan geriye sadece dava adamları kalır.

Değerli dava arkadaşlarım, ta öteden beri dostumuz olan kıymetli basın mensuplarımız, bu akşam toplanmamızın sebebi malumunuzdur. Kurucu şube başkanımız saygıya değer Nizamettin TORUN Bey’in 37 yıldır emek verdiği devlet memurluğu görevinden / öğretmenlikten emekliliğe ayrılacak olmasıdır. Bizde Kamu-Sen Ailesi olarak sayın başkanımızın emekliliği onuruna bir yemek düzenleyerek onunla bir kez daha helalleşme ortamı sağlayalım, sizlerin de aramızda bulunarak bu onura birlikte ortak olalım istedik.  Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Allah insanlara yaşamı boyunca neler yaşaması, neler öğrenmesi gerektiğini göstermek için birtakım olaylar yaşatır. Ve bunları yaşatırken de birtakım insanlarla karşılaştırır. Yaşamımda önemli bir yeri olan Nizamettin Bey’le karşılaşmamın ulvi nedenini bilemem, tam 14 yıl ama şunu diyebilirim ki süresi ve yeri ne olursa olsun iyi ki Nizamettin Bey’i tanımışım, sendikal mücadelemizde benim üzerimde çok payı ve emeği vardır. Ben, kendisiyle tanışmaktan, yanında çalışmaktan ve bana kattığı değerlerden dolayı oldukça mutluyum, kendisine müteşekkirim. Huzurunuzda haklarını helal etmesini istiyorum. Benden yana bir hak söz konusu olamaz. Varsa da sonuna kadar helal ediyorum.

Birlikteki sendikal yaşamımız ise tam 12 yıl sürdü. Bu geçen süre içinde o kadar güzel insanlar tanıdık. Kendisinden o kadar güzel ve önemli şeyler öğrendim ki, bunu dile getirmek imkânsız.

Değerli dostlarım, ben Nizamettin Bey’i, bir öğrencisi, yetiştirdiği bir sendikacı olarak her zaman tevazu içinde, soğukkanlı, çalışan, üreten, mücadele eden ve hep bilen insan olarak hatırlayacağım…

Derdi ki, “size gelen talepler için hiçbir zaman hallederiz, yaparız diye söz vermeyin. Ancak mücadele edebileceğinize dair söz verin! Zira yapamazsanız altında ezilirsiniz.” Bu, insanlara boş vaatte bulunmamak ve umut tacirliği yapmamak adına bize bıraktığı sendikal mücadele mirasından sadece birisidir.

Sayın başkanım, hayat neleri getirir bilinmez, sizlerle görüşmeye tabi ki devam edeceğiz. Ama birlikte bugüne kadar yaşadıklarımız gibi olur mu onu Allah bilir. Artvin’den Bursa’ya gideceğiniz yönünde spekülasyonlar duyuyoruz. Doğru mudur bilemem. Çünkü sizden ayrı olmak var. Bir de sizden ayrı durmak var. Ama bilin ki, siz benim için bir ağabey, bir arkadaş, bir öğretmen ve her daim başkansınız.

İyi ki sizi tanıdım, iyi ki yanınızda yetiştim, iyi ki çırağınız oldum, iyi ki varsınız BAŞKANIM. Yolunuz, umudunuz, hayalleriniz, ülküleriniz hep istediğiniz gibi gerçekleşsin. Allah yar ve yardımcınız olsun!” ifadelerini kullandı.

BAYRAK konuşmasının ardından Nizamettin TORUN’u davet ederek sendika adına bir plaket ve Türkiye Kamu-Sen adına da bir hediye takdim etti.  Plaket ve hediyesini alan Nizamettin TORUN da bir teşekkür konuşması yaptı.

Nizamettin TORUN ise konuşmasında; 

“Katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan TORUN, “yaşlanan her şey bitiyor. Bir yazar diyor ki aslında gençlik hayatın başında değil, sonunda olmalıydı. Ancak o zaman ondan faydalanırdınız. Kaçınılmaz son. Bana emeklilik böyle iyi çağrışımlar getirmiyor. Yaşlılığı çağrıştırıyor. Eskiden çevremizde duyardık. Emekliliğime 6 ay kaldı, 3 ay kaldı, 2 ay kaldı, 50 gün kaldı.  Öğretmen için meslek hayatı biter ama öğrenme bitmez. Biz bundan sonra öğrenmeye devam edeceğiz. Veda konuşması zor, veda ederken arkada bir şeyler bırakıyorsun. Milli Eğitim’de 37 yıl bırakıyorum arkada. Hikâye 5 Kasım 1979 başlamıştı. Rize Çayeli Karaağaç Ortaokulunda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak atanmıştım. Orda 7 yıl görev yaptım öğretmen olarak. Sonra Yusufeli Lisesi müdürlüğü, Sarıgöl Ortaokulu, siyasilerin hışmına uğradım. Sonra Bursa Orhangazi Lisesi Tarih Öğretmenliği, Yusufeli Çok Programlı Lisesi, Yusufeli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra yurt dışı görevim 5 yıl ve sonra tekrar Yusufeli Çok Programlı Lisesinde 19 yılı tamamladık. Bunun 11 yılı sendikacılık, 2002 yılında başladık. Kurucular Kurulu Başkanlığını Muzaffer ALTINKOZOĞLU yaptı. Onunla beraber ilçeleri ziyaret ettik, okulları ziyaret ettik. Pek çok arkadaşımız bize yardımcı oldu. Emekleri var. Muzaffer Bey Bursa’ya gittikten sonra yapılan ilk genel kurulda şube başkanı oldum. 2002’den 2013’e kadar. Fırtınalı yıllardı. Zor yıllardı. Rüzgâr hep tersten esti. Hala tersten esiyor. Ama güzel yıllardı. Birçok ilçede ilimizde, Türkiye’de pek çok dostumuz oldu. Farklı illerden şube başkanları, öğretmen, memur, hizmetli arkadaşlarımız oldu. Sanıyorum geride iz bıraktık. Türk Eğitim-Sen, Türkiye Kamu-Sen olarak. İz bırakmaya da devam ediyor. Bu toplantıyı hazırlayan başta Türkiye Kamu-Sen İl Başkanıma, siz değerli yöneticilerime teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” sözleriyle teşekkür etti.   

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir