ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ

ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ

huseyinaydinSayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU tasarruf önlemleriyle ilgili açıklama yaptı. Belli ki ülkemizde bir israf söz konusu ki bu açıklamaya gerek duymuş. Bu sorun bugünün sorunu değil geçmişten gelen bir hastalık ülkemizde. Müslüman toplumların israfa karşı daha iyi mücadele etmesi gerekirken, israfa bu güne kadar ülke olarak çare bulamadık.

Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası yapılıyor. Tabi ki israfın büyüğü küçüğü yok. İsraf haram, israf günahtır. O halde ekmeği de arabayı da suyu da sarayı da hesap etmemiz şart. Peki israfla ilgili devlet ve hükümet temsilcileri ne diyor bir bakalım.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip ERDOĞAN Ocak 2013 de "ZENGİNLEŞTİKÇE İSRAFI ARTAN BİR MİLLET OLAMAYIZ" diyor.

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU "İsrafa dönük hediyeler bundan sonra kamuda söz konusu olmayacak." diyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent  Arınç, AKsaray için "'Burada 1 katrilyonun üzerinde masraf yapıldı. Bu kadar olmamalıydı' derseniz bu tartışılabilir. Bunu tartışabiliriz. Az bir para değil" diyor. Ve yine Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU konuşmasında şöyle diyor “Herkes kendine şunu sormalı acaba israfı nasıl engellerim.”

Önce siz Sayın Başbakan Önce Siz, Önce siz sormalısınız, israfı nasıl engellerim diye. Mutlaka tedbirler alınmalı ve bu tedbirler hayata geçirilebilecek ve kararlılıkla uygulanacak tedbirler olmalıdır. Tabi bu tedbirleri alırken taaa baştan, en baştan başlamalıyız ki milletimiz içinde örnek oluşturursun. Aksi takdirde sadece projelerden sözlerden ibaret kalır ve halka bu tedbirleri indirgeyemeyiz.

Ne yapmalıyız? diye soruyorum kendime… Aslında soru şu “Ne yapmamalıyız?" Mesela Cumhurbaşkanlığı uçağı varken yenisini almamalıyız. Mesela devletin yani milletin parasıyla 1 milyonluk araçlara binmemeliyiz. Diyanet İşleri Başkanlığı gibi israfı en son yapacak kurumun başkanına lüks makam aracı almamalıyız. Ülkemizde üretilen araçlar varken sanki hakkında ayet varmış gibi, her kurumun müdürü Mercedes marka araçlara devletin parasıyla binmemeli. Devletin parası aynı iş için 2-3 defa hatta daha fazla harcanmamalı. Uzağa bakmaya gerek yok Artvin-Şavşat arası yol 2 yıl önce açıldı ve her gün tekrar tekrar tamir ediliyor. Bir gün üstü bir gün altı kopuyor devletin paraları havaya uçuyor.

Ve gelelim can alıcı noktaya. Tabi ki Devlet binaları yapılmalıdır. Yalnız bir Cumhurbaşkanlığı binası varken yenisini yapmak israftır. Sadece yıllık elektrik parası 10 milyon TL olan bir saray israftır. Asgari ücret 891 lira iken, 1000 TL’lik kadehler israftır.

Siz bu israfları engellemedikçe, durdurmadıkça, sözleriniz temenniden öteye geçemez. İlk önce kendiniz yapmamalısınız ki yöneticilerden, halktan bu davranışı bekleyesiniz.

Bu  israfları halk görmez, hükümet görmez, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet "GÖRMEZ"…

Peki ALLAH(CC) ‘da görmez mi sanıyorsunuz?

Araf 31:

"Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, Çünkü Allah israf edenleri sevmez."

 

Hüseyin AYDIN

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir