9. YIL SONU BAHAR PİKNİĞİMİZ GENEL BAŞKANIMIZIN KATILIMIYLA YAPILDI

9. YIL SONU BAHAR PİKNİĞİMİZ GENEL BAŞKANIMIZIN KATILIMIYLA YAPILDI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan ile birlikte 21-22 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 9. Bahar Pikniğimize katıldı.

Genel Başkan Artvin Şubesinin Kafkasör Yaylası’nda düzenlediği 9. geleneksel yılsonu pikniğinde üyelerimizle bir araya geldi. Pikniğe Artvin Şube Başkanı İsrafil Bayrak, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve işyeri temsilcileri, şube kadın komisyonu üyeleri ve üyelerimiz katıldı.

Sözleşmeli öğretmenlere 3+1 düzenlemesi torba yasayla Meclis Genel Kurulu’ndan da geçmelidir.

Piknikte bir konuşma yapan Genel Başkan Talip Geylan, sözleşmeli öğretmen istihdamının 3+1 şeklinde esnetilmesine yönelik düzenlemenin Meclis'teki komisyonda kabul edilmesinin ardından torba yasayla Meclis Genel Kurulu’ndan da geçmesini beklediklerini söyledi.

Kamuda aynı işi yapan çalışanların farklı statülerde çalıştırılmasını doğru bulmadıklarını belirten Geylan, “Tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini istiyoruz. 2011 yılında AK Parti Hükümeti bunu yapmıştı. O yıl 232 bin 4/B’li kamu çalışanı kadroya geçirilmişti. Sonradan tekrar sözleşmeli alımlar oldu. Biz 4/B konusunu yargıya taşıdık. Umut ediyoruz ki yargı talebimiz doğrultusunda karar verir ve bu sorunu kökten çözer. Bu çözülene kadar şu anki 4/B’li çalışanların sorunlarının çözülmesini talep ediyoruz. Bu arkadaşlarımız mazeret tayin hakkından bile mahrumlar, büyük aile dramları yaşanıyor. Ben biliyorum ki üçüz bebeklerini Ankara'da bırakıp Erzurum'da görev yapan meslektaşlarımız var. Devletimiz aile bütünlüğünü sağlamak zorundadır. Bu yüzden tüm 4/B’liler kadroya geçirilerek, bu sorun kökten çözülmelidir” diye konuştu.

Meclis'ten beklentimiz, Cumhurbaşkanımızın verdiği ek gösterge sözünün yerine getirilmesidir.

Ek gösterge ile ilgili açıklama yapan Geylan, 24 Haziran seçimlerinden önce 4 meslek grubunun ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağı sözü verildiğini hatırlatarak, bu sözün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen konuya ilişkin adım atılmadığını söyledi.

Geylan ayrıca ek göstergenin sadece 4 meslek grubuna değil, tüm çalışanlara verilmesi gerektiğini de ifade ederek, “4 meslek grubuyla ilgili bir adım atılır da diğer meslek grupları dışlanırsa, toplumda huzursuzluk oluşur. Biz tüm kamu çalışanlarının ek gösterge oranlarının ihtiyaca ve beklentilere göre yeniden düzenlemesini talep ediyoruz. Ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmesini talep ediyoruz. Aksi taktirde çalışma barışı bozulacaktır. Bu konuda Meclis'ten beklentimiz, Cumhurbaşkanımızın verdiği sözün yerine getirilmesidir” dedi.

Toplu sözleşmede yüzde 9.5 oranındaki kaybımızın giderilmesini ve kamu çalışanlarını enflasyon altında ezdirmeyecek ücret artışı talep ediyoruz.

Geylan, toplu sözleşme sürecinin 1-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşeceğini ifade ederek, bu sürecin, kamu çalışanlarının kaybedilmiş haklarının telafi edilerek başlamasını istediklerini belirtti.

Sözde yetkili sendikanın 2012 yılından beri yönettiği başarısız toplu sözleşmelere vurgu yapan Geylan, son toplu sözleşme ile ilgili şunları söyledi: “2018 yılı enflasyonu yıl sonu itibariyle yüzde 20.31 gerçekleşti. Bunların beceriksizliği nedeniyle tarihimizde ilk kez maaş zammının neredeyse iki katından fazla enflasyon farkı aldık. 2019 yılı için yüzde 9 zamma imza attılar.  Ama Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 16.43’tür. Hedef tutturulsa dahi kamu çalışanları yüzde 7.43 oranında zarardadır. Dolayısıyla böylesine tarihi başarısızlıklara imza atmış olan bir sözde yetkili sendikanın Ağustos ayında yine ‘yetkili’ sıfatıyla o masaya oturacak olmasından ciddi endişe duyuyoruz” dedi.

Geylan, “Türkiye Kamu-Sen olarak yaptığımız araştırmaya göre son bir yılda kamu çalışanlarının yüzde 9.5 gelir kaybı var. Toplu sözleşmede kaybımızın giderilmesini ve kamu çalışanlarını enflasyon altında ezdirmeyecek ücret artışı talep ediyoruz. Bu süreçte kamu çalışanlarının haklarının korunması adına ciddi dirayetli duruş ortaya konulacaktır, kamu çalışanlarımız rahat olsun” diye konuştu.

Genel Başkan ve beraberindeki heyet, Artvin dönüşü Rize Şubesine de uğrayarak, Şube Başkanı Murat Köseoğlu ve şube yönetim kurulu üyelerimiz ile istişarede bulundu.

9553 9551
9555 9559
9554 9557
9552 9560

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir