Tek eksiAYimiz baAYkanlAi??k sistemi mi?

Tek eksiAYimiz baAYkanlAi??k sistemi mi?

Ülkemizde yönetimin acze düAYtüAYü her dönemde yeni anayasa tartAi??AYmalarAi?? alevlenir.

Order Ülkeyi yönetenler, Türkiye’nin beka (var olma-yok olma) sorunuyla karAYAi?? karAYAi??ya olduAYunu, bu sebeple hAi??zlAi?? karar alma imkanAi?? saAYlayan baAYkanlAi??k sistemine geçmemiz gerektiAYini, aksi takdirde bölünme ile kaAYAi?? karAYAi??ya geleceAYimizi söylüyorlar.

BaAYkanlAi??k sistemiyle Türkiye istikrarlAi?? bir yönetime kavuAYacak, bundan sonra koalisyon olmayacakmAi??AY..

 

Bu görüAYlerin saAYlam bir gerekçesi yoktur. Türkiye son 14 yAi??ldAi??r koalisyonla mAi?? yönetiliyor? Ve bu dönemde hangi karar geç alAi??ndAi??AYAi?? için terör, iAYsizlik, gelir adaletindeki bozulma, komAYularla, dünyayla sorunlar, Fetö belasAi??… vs çAi??ktAi???

buy lotrisone cream online

 

BaAYkanlAi??kla yönetilen Güney Amerika ülkelerinde tek parti yönetimi deAYil koalisyonlar hakimdir. ABD’nin koalisyona imkan vermeyen iki partili sistemi, siyasi geliAYiminin bir sonucudur. AyrAi??ca, Türkiye’deki siyasi partilerle ABD’deki siyasi partiler arasAi??nda, parti disiplini, genel baAYkanlAi??k ve uzlaAYmacAi?? yapAi??larAi?? bakAi??mAi??ndan baAYka farklar da vardAi??r.

 

Avrupa’da 22 ülke koalisyonla yönetiliyor ve 2 ülke hariç diAYerleri parlamenter sisteme sahip. Ai??talya’da 6 partili koalisyon var. Parlamenter sistemle yönetilen Almanya, son 69 yAi??llAi??k tarihinde sadece bir defa tek partili bir iktidara sahip olmuAY. Bu ülkelerin hiç birinde (kriz dönemleri dahil) parlamenter sistemden kaynaklanan hAi??zlAi?? karar alma sorunu ortaya çAi??kmAi??yor. Hiçbiri baAYkanlAi??k sistemine geçme ihtiyacAi?? duymuyor.


Cheap online Avrupa'da, Güney KAi??brAi??s ve Belarus dAi??AYAi??nda, baAYkanlAi??k sistemi ile yönetilen ülke yok.

AyrAi??ca, dünyada yerleAYik parlamenter ülkeler içinde, Türkiye dAi??AYAi??nda parlamenter sistemden baAYkanlAi??k sistemine geçiAYi zorlayan bir tek yönetim, bir tek ülke bulunmamaktadAi??r.
 

Cheap BazAi?? siyaset bilimcilere göre baAYkanlAi??k sisteminin ABD dAi??AYAi??nda, istikrarlAi?? bir demokrasi yarattAi??AYAi?? görülmemektedir. BaAYkanlAi??k sistemine geçmeye çalAi??AYan hemen hemen her ülkede bu sistem otoriter rejime dönüAYmüAYtür.

BaAYkanlAi??k sistemi ABD’nin en tehlikeli ihraç ürünüdür. Dünyada 30 ülke Amerika’dan ithal ettiAYi baAYkanlAi??k sistemiyle anayasal çöküAY yaAYamAi??AYtAi??r.

Ekonomist’in demokrasi endeksine göre;
En geliAYmiAY demokrasiye sahip olan dünyadaki 20 ülke içinde sadece Amerika baAYkanlAi??k sistemiyle yönetiliyor.


Bu listenin en sonunda demokrasi en az olan ülkeler yer alAi??yor ve bunlarAi??n hemen hepsi baAYkanlAi??k sistemi ile yönetiliyor. Laos, Gine orta AfrAi??ka ülkeleri, Çad gibi …(E.BaAYçe, B.Avar)

 

where to buy fluoxetine online  “Ülkemizin asAi??l sorunu kötü yönetim ve demokrasi eksiAYidir. Bunun da çaresi AYeffaflAi??k, hukukun üstünlüAYünün hayata geçirilmesi, katAi??lAi??mAi??n teAYviki, çoAYulculuktur.” (H. Solmaztürk) http://pegasus-is.com/2018/03/17/fertomid-shipping/

 

Demokrasi içi boAY çerçeve deAYildir. Ai??ngiliz BaAYbakanAi?? taraf olduAYu bir referandumu kaybetti diye istifa etti. Bizde bir genel baAYkanAi??n istifasAi?? için 15 seçimi kaybetmesi bile yeterli sebep sayAi??lmAi??yor. Kendisini seçen delegelerin iradesinden köAYe bucak kaçan bu liderin, “baAYkanlAi??k sistemi konusunda milletin iradesinden korkulmamasAi?? gerektiAYini söylemesi tam bir ironi..
 

Cheap

Ülkenin beka sorunuyla karAYAi?? karAYAi??ya olmasAi??, eski anayasadan deAYil, beceriksiz yönetimden mi kaynaklanAi??yor? Ai??AYsizliAYin, yolsuzluAYun, yoksulluAYun, terörün, hukuksuzluAYun, sebebi eski anayasa mAi??? BaAYkanlAi??AYa geçince; dolar 3TL’nin altAi??na mAi?? düAYecek, terör duracak, Yunanistan 2004’ten itibaren iAYgal ettiAYi adalarAi??mAi??zAi??, “afedersiniz” diyerek geri mi iade edecek?

Kötü yönetimden kaynaklanan sorunlarAi??, bir kiAYiye krallAi??k yetkisi vererek çözemeyiz.

Türkiye'nin yönetim açAi??sAi??ndan baAYat sorunu parlamenter sistemi gereAYi gibi uygulamamasAi?? ve bunun bir parçasAi?? olarak yürütmeyi hukukun üstünlüAYü ilkesine göre dizginlenmemesidir.

Demokrasi kültürünün yeAYermediAYi, parti içi demokrasinin olmadAi??AYAi?? ülkemizde, siyaset SalAi??’dan SalAi??’ya konuAYan liderlerin iki dudaAYAi?? arasAi??na hapsolmuAYtur. 

online

Sonuç olarak, 140 yAi??llAi??k tecrübeye sahip olduAYumuz parlamenter sistem iyileAYtirilmelidir. Bunun için de öncelikle siyasi partiler kanununu ve seçim kanununu deAYiAYtirip, halkAi??n siyasi sürece katAi??lmasAi?? saAYlanmalAi??dAi??r.

                                                                              cheap pills order ceftin uses

online

Nizamettin TORUN

cialis 20 mg x 30 pill for $76.5

Azube Denetleme Kurulu BaAYkanAi??

 



Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir