Okullar aAi??Ai??ldAi??..

Okullar aAi??Ai??ldAi??..

Okullar yeni öAYretim yAi??lAi??na yeni sorunlarla girdi. MEB sorun çözen deAYil, sorun üreten bir bakanlAi??AYa dönüAYtü. Bu iktidarAi??n en baAYarAi??sAi??z olduAYu alanAi??n Milli EAYitim BakanlAi??AYAi?? olmasAi?? tesadüf deAYildir. Ai??ktidarAi??n eAYitimin temel felsefesiyle kavgalAi?? halde olmasAi??, eAYitim sistemimize, eAYitim çalAi??AYanlarAi??na ve çocuklarAi??mAi??za çok pahalAi??ya mal olmaktadAi??r.

EAYitim sistemimiz gençleri üretici yapamAi??yor. Liselerin mesleki ve teknik okullara oranAi?? deAYiAYtirilememiAYtir. MEB, okullarAi??n tabelalarAi??nAi?? deAYiAYtirerek sorunu çözdüAYünü sanmaktadAi??r. Liselerin önüne “Anadolu” eklemekle sistemi deAYiAYtirmiAY olmazsAi??nAi??z. ÇPL’ler iAYlevini kaybetmiAYtir. Fen liseleri her kasabaya açAi??lmak suretiyle amacAi??ndan uzaklaAYmAi??AYtAi??r.

EAYitim sistemimizin (eAYer sistem denirse) en büyük sorunu nitelik sorunudur. Bu hastalAi??k eAYitimin bütün kademelerinde mevcuttur. Dünyada ilk 250’ye giren üniversitemiz yoktur. Yüksekokullar yüksek liseye dönüAYmüAYtür. EAYitimin her kademesinde nitelik yerine nicelik tercih edilmiAYtir. PISA (UluslararasAi?? ÖAYrenci DeAYerlendirme ProgramAi??) gibi uluslarasrasAi?? deAYerlendirmelerde Türkiye son sAi??ralarda yer almaktadAi??r. PISA’da ilk sAi??ralarda yer alan ülkelerden FinlandAi??ya’da yüksek lisans yapmayan öAYretmen hemen hemen yoktur. PISA’da baAYarAi??nAi??n sAi??rrAi?? öAYretmene yatAi??rAi??mdAi??r. Bununla beraber MEB bunun tam tersine bir politika izlemektedir. Türkiye’de öAYretmenlerin yüksek lisans yapmasAi??nAi??n önüne geçilmiAYtir. Yüksek lisans ve doktoralAi?? olanlarAi??n aldAi??klarAi?? ek ders ücret farkAi?? 2006 yAi??lAi??nda (yüzde 25, yüzde 40) kesilmekle kalAi??nmamAi??AY, öAYretmenlerin yüksek lisansa baAYlAi?? özür atamasAi?? hakkAi?? elinden alAi??nmAi??AYtAi??r. 

En büyük servetimiz olan insanAi?? israf ediyoruz. Her 5 üniversite mezunundan biri iAYsizdir. Yüksekokul mezununun lise mezununun iAYini yapmasAi??, lise mezunlarAi??nAi??n iAYsiz dolaAYmasAi??, bir kiAYinin aldAi??AYAi?? eAYitiminin dAi??AYAi??nda çalAi??AYmasAi?? insan israfAi??dAi??r. Yüzbinlerce öAYretmen adayAi??nAi??n atanmayAi?? beklemesi, bir yanda o iAY kolunda ihtiyacAi??n on misli fazlalAi??k, öbür yanda ihtiyacAi??n çok çok altAi??nda diplomalAi?? insan bulunmasAi?? israftAi??r. Ai??sraf derken, Almanya gibi zengin ülkelerin 4-5 yAi??l kullandAi??AYAi?? ders kitaplarAi??nAi?? ders yAi??lAi?? sonunda çöpe atAi??p –birilerine rant saAYlayacaAYAi??m diye- her yAi??l yeniden kitap daAYAi??tmak da bir baAYka israftAi??r.

62. Hükümet EAYitim sistemini bitirildiAYini düAYünmüAY olacak ki ProgramAi??nda, “Gençlerimizi toplumun  deAYerlerine yabancAi??laAYmadan, bilgi ve tecrübe  ile donatarak meslek sahibi ve rekabet gücü yüksek bireyler olarak  yetiAYmeleri  için eAYitimden istihdama kadar  her alanda gerekli tedbirleri  alacaAYAi??z” AYeklindeki yuvarlak bir ifadenin dAi??AYAi??nda eAYitim ile ilgili bir konu bulunmamaktadAi??r.

Son 12 yAi??lAi??n beAY Milli EAYitim BakanAi??ndan her birinin yaptAi??AYAi??nAi?? bir sonraki bozdu. Her gelen yeni bakan bir öncekini arattAi??. MEB’in son buluAYu ise, “bizden olmayan” yöneticilerin görevlerine son veren yönetici kAi??yAi??mAi?? yönetmeliAYi..

Türkiye’de 8 bin müdür MEB’in bu son buluAYunun kurbanAi?? oldu. Öyle bir uygulama ki, BakanAi??n tebrik ettiAYi, ödüllendirdiAYi, yüksek lisans ve doktoralAi??, müdürler, yandaAY milli eAYitim ve AYube müdürlerinin verdiAYi 75 puanAi??n altAi??nda kalarak görevden alAi??ndAi??. Azimdi müdür yardAi??mcAi??larAi?? ayni akibetle karAYAi?? karAYAi??ya bulunmaktadAi??r. MEB özellikle milli gördüAYü bütün kadrolarAi?? tasfiye etmeye ahdetmiAY görülüyor. Gelecek öAYretim yAi??lAi??nda ise muhtemelen öAYretmenler/memurlar için rotasyon tartAi??AYAi??lacak, memurluk güvencesinin kaldAi??rAi??lmasAi??yla memura son darbe vurulacaktAi??r. online

MEB 12 yAi??ldAi??r, Temel EAYitimden OrtaöAYretime GeçiAY sistemini (TEOG) kurmayAi?? baAYaramadAi??. 2005 yAi??lAi??nda OKS getirildi. Çelik 2007’de, sAi??nav sayAi??sAi??nAi?? 3’e çAi??kararak SBS’yi getirdi. N. BaAY, sAi??nav sayAi??sAi??nAi?? 1’e indirdi. Ö. Dinçer sAi??navAi??n tamamen kaldAi??rAi??lmasAi??na karar verdi. Nabi AvcAi?? sAi??nav sayAi??sAi??nAi?? 36’ya çAi??kardAi??. 2014-2015 öAYretim yAi??lAi??na gireken TEOG (yap-boz sistemi) tam bir iAYkence ve komediye dönüAYtü.

Purchase online pharmacy for gonorrhea Order Ai??HL üzerinden adeta toplum ikiye bölündü. Bu ülkedeki bütün okullar bizim okullarAi??mAi??z deAYil mi ve hangi okula ne kadar ihtiyacAi??mAi??zAi??n olduAYuna dair bir planlama gerekmiyor mu? 

Cheap

Siyasi iktidar, eAYitim bilimini kafasAi??ndaki eAYitim anlayAi??AYAi??na uydurmaya çalAi??AYmaktadAi??r. 4+4+4 sisteminde, öAYrencilere seçmeli ders havuzu oluAYturuyoruz dediler. AslAi??nda öAYretmensiz ve derslik olmadan seçmeli ders olamayacaAYAi?? daha önce tecrübe edilmiAYti. Bir sorun daha çAi??ktAi??; sAi??nAi??flarAi??n haftalAi??k ders saati sayAi??sAi?? fazla seçmeli derse imkan vermiyordu. Bu anlayAi??AYla ders saatleri ortaokulda haftada 30 saatten 36- 37 saate, liselerde haftada 30 saatten 37- 40 saate çAi??karAi??ldAi??. Bu uygulama her hangi bir araAYtAi??rma veya bilimsel-pedagojik veriye dayanmAi??yordu. Nitekim, 2012-13 dersyAi??lAi?? sonunda, haftalAi??k ders saati sayAi??sAi?? tüm ortaokul sAi??nAi??flarAi??nda 35’e indirildi. BakanlAi??k muhtemelen çocuklarAi??mAi??zAi?? bir süre daha kobay olarak kullandAi??ktan sonra ortaokul ve liselerde bu ders saatlerini daha da azaltacaktAi??r.

Pills Purchase

Bir ileri iki geri, yap-bozlarla birlikte, iktidar milli eAYitimde eAYitimin özelleAYtirilmesine giden yolun taAYlarAi??nAi?? döAYemektedir. 

Ai??nsan yetiAYtirme düzeni bozuk olan bir ülkede hiçbir AYey düzenli deAYildir.

online

Yeni öAYretim yAi??lAi??nda bütün eAYitim çalAi??AYanlarAi?? ve öAYrencilerimize saAYlAi??k ve baAYarAi??lar diliyorum.

tetracycline 500mg for sale

 

                                                                                       Nizamettin TORUN



Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir