KA?RTAi??E EAzAi??TAi??M

KA?RTAi??E EAzAi??TAi??M

PKK, DiyarbarkAi??r’Ai??n Silvan ilçesinde 8 okulu bombaladAi??ktan bir gün sonra MuAY’un BulanAi??k ilçesinde 3 okulu yaktAi??. AyrAi??ca, Kürdi-Der öncülüAYünde, pilot olarak seçilen Buy canadapharmacy24 üç ilde kurulan Kürtçe ilkokullarAi??n tabelasAi?? asAi??ldAi??.

AnayasamAi??zAi??n 42. Maddesindeki “Türkçeden baAYka hiçbir dil, eAYitim ve öAYretim kurumlarAi??nda Türk vatandaAYlarAi??na anadil olarak okutulamaz” kesin hükmüne raAYmen, Cizre’de Kürtçe eAYitim verecek okulun, KaymakamlAi??k önündeki basAi??n açAi??klamasAi??ndan sonra açAi??lAi??AYAi?? yapAi??ldAi??. AçAi??lAi??AYa HDP Milletvekili ve Cizre Belediye eAY baAYkanlarAi?? da katAi??ldAi??. (Çözülme süreci bir kAi??sAi??m vatandaAYlara anayasa ve yasalarAi?? çiAYneme hakkAi?? veriyor!)

PKK ve uzantAi??larAi??nAi??n anadilde eAYitim istekleri yeni deAYil. Anadilde eAYitim, Kürtçenin ikinci resmi dil olarak anayasada yer almasAi??, özerklik/ federasyon taleplerinin bir sonucudur. AynAi?? zamanda bu hedefe götürecek en kAi??sa yoldur.

Anadilde eAYitimin en doAYal insan hakkAi?? olduAYu, diAYer ülkelerde anadilde eAYitim verildiAYi halde Türkiye’de bu hakkAi??n kullanAi??lmasAi??na izin verilmediAYi sAi??k sAi??k yazAi??lAi??p söylenmektedir.

Önce, anadilin öAYrenilmesi ile anadilde eAYitimin aynAi?? AYey olmadAi??AYAi??nAi??, bu ikisinin bilerek veya bilmeyerek karAi??AYtAi??rAi??ldAi??AYAi??nAi?? belirtmemiz gerekiyor. PKK ve uzantAi??larAi??nAi??n talebi olan anadilde eAYitim ilköAYretimden üniversiteye kadar Kürtçe eAYitim yapAi??lmasAi?? anlamAi??na gelmektedir.

Kürtçe eAYitim isteyen PKK’nAi??n kamplarAi??ndaki eAYitim dili, kurduAYu mahkemelerde kullandAi??klarAi?? dil, propaganda kasetleri, Öcalan kitaplarAi?? hep Türkçe’dir.

Tunceli Üniversitesinden Doç. Dr. Ali Kemal Özcan diyor ki: “Kürtçe eAYitim ancak ilkokulda verilebilir, bilemediniz orta bir iki de… Daha ilerisine gidilemez.” Hele, Kürtçe ile bilim yapAi??lmasAi?? imkânsAi??zdAi??r; çünkü Kürtçede bilim terminolojisi yoktur.

BilindiAYi üzere 1965’e kadar genel nüfus sayAi??mlarAi??nda ana dil sorulmuAYtur. 1965 sayAi??mAi??na göre Türkiye nüfusunun % 90.11’inin ana dili Türkçe, % 7.07’sinin ana dili Kürtçe, % 0.48’inin ana dili Zazaca olarak tespit edilmiAYtir.

Daha sonra muhtelif araAYtAi??rma AYirketlerinin yaptAi??klarAi?? anketlerden baAYka elimizde herhangi bir veri bulunmamaktadAi??r. Bu araAYtAi??rmalarda da çeliAYkili sonuçlar görülmektedir.
online
Türkiye’de anadilde eAYitim talebinde bulunanlarAi??n KAi??rmanca, Zazaca, Çerkezce, Lazca vb anadilde eAYitimin nasAi??l yapAi??labileceAYine dair bir görüAYleri bilinmemektedir. Azunu da belirtelim ki, halkAi??n anadilde (Kürtçe) talepleri yoktur. Hiç kimse çocuAYunun, eAYitimsiz, iAYsiz kalmasAi??nAi??, kAi??saca harcanmasAi??nAi?? istemiyor.

Anadilde eAYitim hukuksal bir hak da deAYildir. Hiçbir uluslararasAi?? sözleAYmede böyle bir hak yoktur. Avrupa Ai??nsan HaklarAi?? SözleAYmesinin hiçbir maddesi bireye, idare ile iliAYkilerinde istediAYi dili kullanma hakkAi??nAi?? tanAi??mamaktadAi??r. DolayAi??sAi??yla anadilde eAYitim hakkAi?? siyasal bir taleptir ve ayrAi?? bir millet ayrAi?? bir devlet yaratmayla ilgili bir meseledir.

ABD birçok halktan oluAYmasAi??na raAYmen resmi dil ve eAYitim dili Ai??ngilizcedir. DevamlAi?? tekrarlandAi??AYAi?? gibi dünyanAi??n diAYer ülkelerinde anadilde eAYitim yoktur. EAYitim dili Almanya’da Almanca, Fransa’da FransAi??zca, Ai??ngiltere’de Ai??ngilizcedir. purchase tadacip for sale Buy

“EAYitim aynAi?? zamanda ortak kültürün, deAYerlerin, örflerin, inançlarAi??n, ülkülerin, tasalarAi??n; kAi??sacasAi?? bir toplumu bir arada tutan tüm öAYelerin tartAi??AYAi??ldAi??AYAi?? ve hazmedildiAYi süreçtir.

EAYer, hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti AYemsiyesi altAi??nda yaAYayacaksak bu öAYelere ortak sahip olmamAi??z gerekir!

ÇocuklarAi??mAi??z ayrAi?? okullarda, ayrAi?? dillerde eAYitim alAi??rsa sadece birbirinin dilini deAYil, birbirinin kültürünü, deAYerlerini, örflerini, inançlarAi??nAi??, ülkülerini, tasalarAi??nAi?? vb. tanAi??mayan nesiller yetiAYtiririz.

ArtAi??k onlarAi?? kimse ortak paydada bir arada tutamaz. Süreç içinde ayrAi??lAi??k kendiliAYinden ve doAYal olarak geliAYir.” (Hürriyet-“Bir Tabunun önlenemez yAi??kAi??lAi??AYAi??: Anadil eAYitimi”-23.09.2010) Dr. Cüneyt Ülsever) http://rihomesmag.com/?p=25857
lisinopril tablets
PKK’nAi??n anadilde eAYitim talepleri gerçekleAYse bile hiç kimseye bir AYey kazandAi??rmayacak; insanlarAi??mAi??zAi?? birbirine yabancAi??laAYtAi??racak, beraberinde iAYsizliAYe, sonuçta bölünmeye yol açacaktAi??r.

Nizamettin TORUN
EAYitimci Yazar
TES Artvin Azube Den. Kur. BAYk.
Purchase Purchase



Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir