Ege ve Akdenizai??i??deki AdalarAi??mAi??zAi?? Kim Verdi?

Ege ve Akdenizai??i??deki AdalarAi??mAi??zAi?? Kim Verdi?

Birinci Dünya SavaAYAi??’nAi??n galipleri hazAi??rladAi??klarAi?? barAi??AY AYartlarAi??nAi?? OsmanlAi?? Devleti’ne bildirdiler. Trakya, Ai??zmir ve çevresini Yunanistan’a vermeyi, DoAYu Anadolu’da bir Ermeni ve onun güneyinde Kürt devletinin kurulmasAi??nAi?? öngören, kAi??saca Türk’e Anadolu’da hayat hakkAi?? tanAi??mayan Sevr AYartlarAi??, 22 Temmuz'da Ai??stanbul'da toplanan Saltanat AzurasAi??’nda kabul edildi.

Hadi PaAYa, RAi??za Tevfik Bey ve ReAYat Halis Bey’den oluAYan OsmanlAi?? heyeti Paris’e giderek 10 AAYustos 1920’de Sevr AntlaAYmasAi??’nAi?? imzaladAi??.

Ankara’da TBMM, bu antlaAYmayAi?? imzalayanlarAi?? vatan haini ilan etti.

Her gün kerpiç evelere beAYer-onar AYehidin geldiAYi, ülkemizin ateAY çemberi ile çevrildiAYi günümüzde biz Lozan’Ai?? tartAi??AYAi??yoruz. Lozan’da adalarAi?? vermiAYiz!

probalan sale

Türk heyeti Lozan’ görüAYmelerine baAYlarken Ege AdalarAi??nda Yunanistan askerleri, 12 ada üzerinde ise Ai??talya’nAi??n askerleri bulunuyordu. Bu adalar 10 yAi??l önce elimizden çAi??kmAi??AYtAi??. Bunun için, OsmanlAi?? Meclisi’nin ilan ettiAYi Misak-Ai?? Milli’de Musul ve Kerkük vardAi??r ama adalar yoktur!

Ai??talya ile 1912’de imzaladAi??AYAi??mAi??z UAYi AntlaAYmasAi??’na göre 12 Ada’yAi?? Yunan iAYgalinden korumak amacAi??yla savaAY sonuna kadar geçici olarak Ai??talya’ya bAi??raktAi??k. O sAi??rada Balkan SavaAYAi?? baAYlamAi??AYtAi?? ve Yunanistan’Ai??n elindeki Averof adlAi?? dretnota karAYAi?? koyacak savaAY gemimiz yoktu. KAi??sa bir süre sonra da Birinci Dünya SavaAYAi?? patlak verdi ve Ai??talya bu adalarAi?? topraklarAi??na kattAi??AYAi??nAi?? ilan etti.

Balkan Harbi’nden sonra imzalanan Atina AntlaAYmasAi??’nda Ege adalarAi??nAi??n geleceAYine “büyük devletlerin karar vermesini” OsmanlAi?? kabul etmiAYti.

Büyük devletler 14 Azubat 1914’te adalarAi?? Yunanistan’da bAi??raktAi??, Ai??mroz ve Bozcaada ile Meis Türkiye’nin oldu. http://vmgonline.lt/is-lamisil-cream-over-the-counter/

KAi??saca bu adalar Lozan’da deAYil, 1912-1914 yAi??llarAi??nda elimizden çAi??ktAi??. 12 Ada, Ai??kinci Dünya SavaAYAi??’nAi??n galipleri tarafAi??nda,1947 Paris AntlaAYmasAi?? ile Ai??talya’dan alAi??narak Yunanistan’a verildi.

9 Eylül 1922’de Ai??zmir’i kurtardAi??ktan sonra adalarAi?? geri alamaz miydik?

buy trandate and

AlamazdAi??k! Çünkü Türk ordusu büyük bir zaferle Ai??zmir’e girdiAYinde, limanda bekleyen Ai??ngiliz ve FransAi??z harp gemilerine karAYAi?? elinde bir tanecik tekne yoktu!

Buy

Order Lozan’da bu adalarAi?? geri almak için çaba gösterdik ama sonuç alamadAi??k.

Lozan görüAYmeleri çetin geçti. GörüAYmeler 6 ay sürdü. 20 KasAi??m 1922’de baAYlayan görüAYmeler 4 Azubat’ta kesintiye uAYradAi??, heyetler ülkelerine döndü. Üç defa savaAY durumuna gelindi. Ordulara hazAi??r ol emri verildi. Ai??ngiliz FransAi??z donanmalarAi?? harekete geçirildi.

Diplomasinin zaferi olmaz, diplomaside karAYAi??lAi??klAi?? görüAYme ve uzlaAYma vardAi??r. Lozan görüAYmelerinde rakibimiz Yunanistan deAYildi, karAYAi??mAi??zda dünyanAi??n süper devletleri olan Ai??ngiltere, Fransa vardAi??. Hemen her konuda, müzakerelere katAi??lan bütün devletler, Ai??ngiliz baAY delegesi L. Curzon’un baAYkanlAi??AYAi??nda bir blok halinde karAYAi??mAi??za çAi??ktAi??lar.

Order

Ai??smet PaAYa, galip bir devletin temsilcisi olduAYunu söylüyor, ama Lord Curzon, “siz Yunanistan’Ai?? yendiniz, bizi deAYil” diye karAYAi??lAi??k veriyordu.

allegra d Biz haklAi?? olarak Yunanistan’dan savaAY tazminatAi?? istiyorduk. Ancak L. Curzon, “Dünya harbinde siz de bize yenildiniz” diyerek bizden tazminat talep ediyordu.

Zor AYartlarda kazandAi??AYAi??mAi??z ve devam edemeyeceAYimiz bir savaAY için Lozan, cihan savaAYAi??nAi?? bitiren bir uzlaAYma örneAYidir.

how much is zovirax cream without insurance

Taha Akyol’un deyimiyle, Lozan’da heyetimiz Büyük zaferi heba etmedi; bazAi?? eksikler olsa da yapAi??labilecek olanAi?? yaptAi??lar. En önemlisi de OsmanlAi?? bütçesinin üçte ikisini alAi??p götüren kapitülasyonlarAi?? kaldAi??rarak baAYAi??msAi??z Türkiye’yi kurdular. Eksikler vardAi??r; BoAYazlar, Hatay, Musul… gibi.. Bunlardan BoAYazlar ve Hatay sorunu Atatürk döneminde çözülmüAYtür.

 

Tür­ki­ye Lo­za­n'­da; Gök­çe­ada, Boz­ca­ada, Ai??zmir’in hemen yanAi??ndaki Koyun, AydAi??n ilimize baAYlAi?? EAYek ve HurAYit, Bulamaç, Keçi, Koçbaba… gibi birçok adayAi??, Ana­do­lu sa­hil­le­ri­ne üç mil­den az uzak­lAi??k­ta bu­lu­nan adala­rAi??n, kayalAi??klarAi??n hep­si­ni al­dAi??. Lozan’da verdiAYimiz tek ada Meis adasAi??dAi??r. 

 Biz yüz yAi??l öncesini tartAi??AYAi??rken, AKP Hükümeti 2004-2009 yAi??llarAi?? arasAi??nda (AB) müzakerelerinde gün almak için 17 adanAi??n Yunanistan tarafAi??ndan iAYgal edilmesine göz yumdu!'' Buna karAYAi??lAi??k Yunanistan'a bir nota vererek protestoda dahi bulunmadAi??.

http://www.ferienvietnam.com/2018/02/02/cialis-tabs-for-sale/

 

Buy

Yunanistan 17 adaya resmen oturdu, askerini yerleAYtirdi, bayraAYAi??nAi?? dikti. Yunan cumhurbaAYkanAi??, genelkurmay baAYkanAi??, kuvvet komutanlarAi??, bu iAYgal edilen adalarAi?? ziyaret etti, ayak bastAi??, poz verdi.(*)

 

Pills

Özetlemek gerekirse, Ege ve Akdeniz’de adalarAi?? Balkan SavaAYlarAi?? sonunda hukuken, geri kalanlarAi?? AKP döneminde fiilen kaybettik. Daha dünkü iAYgali görmeyip yüz yAi??l öncesinin antlaAYmasAi??nAi?? tartAi??AYmak Türkiye’nin bazAi?? gündem maddelerini unutturabilir ama adalarAi??mAi??zAi??n göz göre göre Yunan iAYgaline terk edildiAYini asla unutturamaz.

http://pole-handicap-autonomie.com/?p=28362

                                                                                        Nizamettin Torun

buy ventolin inhalers without script

 

(*) www.yenicaggazetesi.com.tr › Yazarlar › Ahmet TAKAN

 



Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir