DERSAi??M MEBUSU DAi??YAP AAzA

DERSAi??M MEBUSU DAi??YAP AAzA

Diyap AAYa, Dersim Mebusu’dur. Mustafa Kemal’in ilgi gösterdiAYi, deAYer verdiAYi bir kiAYidir. KurtuluAY savaAYAi?? yAi??llarAi??nda çekilmiAY resimdeki, Mustafa Kemal’in üstü açAi??k makam otomobilinde, yanAi??nda oturan o ak sakallAi?? Diyap AAYa’dAi??r.

KurtuluAY SavaAYAi??’nda Zazalar ve Kürtler, iki gruba ayrAi??lmAi??AYlardAi??. BunlarAi??n bir kAi??smAi?? çAi??kardAi??klarAi?? isyanlarla emperyalizme hizmet ederken,  bir kAi??smAi?? da “Türk kimliAYi” altAi??nda Millî Mücadele’yi destekliyor ve emperyalizme karAYAi?? savaAYAi??yordu.

Ai??stanbul’un resmen iAYgal edilmesi ve Mebuslar Meclisi’nin daAYAi??tAi??lmasAi?? üzerine M.Kemal yeni bir meclisin açAi??lmasAi?? çalAi??AYmalarAi??na baAYladAi??. Kolordu komutanlAi??klarAi??na ve illere gönderdiAYi genelge ile seçimlerin yenilenmesini milletvekillerinin ve Ankara’ya gönderilmesini istedi. Dersim’in bayrak AYahsiyetlerinden, Dersim Milletvekili olarak ilk Mecliste (TBMM) görev yapan Diyap AAYa, KurtuluAY SavaAYAi??’nAi?? destekleme nedenini AYöyle izah ediyordu: “Gâvur Anadolu’yu sardAi??: Hepimizi bir düAYünce aldAi??. Din ve diyanet Ai??rz ve namus. Türklük tehlikeye düAYtü. Ai??AYittik ki Erzurum taraflarAi??nda can kurtaran bir PaAYa çAi??kmAi??AY. Meclis kuracakmAi??AY. Onu hep gözledik. ÖAYrendim ki bu PaAYa’nAi??n adAi?? Mustafa Kemal imiAY. Onun büyük yüzünü görmeAYe can attAi??m. Fakat o zaman olmadAi??. Sonra Sivas’a oradan da Ankara’ya gelmiAY. Bu zaman bizden iki mebus istedi. Herkes korktu, ihtiyar halimle vatanAi?? kurtaranlarAi??n yanAi??na koAYmayAi??, hatta baAYAi??mAi?? bile vermeyi göze aldAi??m. Bana “Gitme ölürsün” dediler. “Zaten herkes mahvoluyor, varam, gidem, onlara ulaAYam, hep beraber ölek” dedim.” Purchase

Diyap AAYa, sonraki yAi??llarda da Azeyh Sait isyanAi??nAi??n Dersim’e sAi??çramasAi??nAi?? engelleyen kiAYi olmuAYtur. actualicese

Order

Top sesleri Ankara’dan duyulduAYu 5 AAYustos 1921’de TBMM’nin Kayseri’ye taAYAi??nmasAi?? görüAYülürken Diyap AAYa söz istemiAYti. Milletvekilleri, yeminden sonra ilk defa kürsüye çAi??kan Diyap AAYa’nAi??n ne diyeceAYini merak etmiAY, pür dikkat kesilmiAYti. Diyap AAYa  kAi??sa ve net konuAYtu:

cleocin cream over the counter -Beyler, biz buraya kaçmaya mAi?? geldik, yoksa döAYüAYerek ölmeye mi? http://willmarpethospital.com/?p=4950

Diyap AAYa’nAi??n “AyrAi??lAi??k, gayrAi??lAi??k yok, hepimiz biriz” söylemi artAi??k deAYiAYti. Biz ayrAi??yAi??z, “36  etnik guruptan oluAYan mozaik bir toplumuz” söylemi dile getirilmektedir.

Felaket ve ihanet zamanlarAi??ndan geçiyoruz. Ziya Gökalp’Ai??n dediAYi gibi; “Bu zamanlar, insanlarAi?? ya sefil, yahut kahraman yapar… En fena ihanetler, bu zamanlarda yapAi??ldAi??AYAi?? gibi, en yüksek fedakarlAi??klar da bu devirlerde

Ziya Gökalp’Ai??n bahsettiAYi ihanet zamanlarAi?? Mütareke dönemi idi. Mustafa Kemal’in, GençliAYe Hitabe’sinde where can i buy levitra “ Gaflet ve dalalet içinde olabilirler …” Buy sözleriyle gelecek nesilleri uyardAi??AYAi?? dönem. Azimdi “gaflet ve dalaletin” ötesine geçildi.

AvrupalAi??lar HAi??ristiyan topluluklarAi?? kAi??AYkAi??rtarak Rumeli’yi OsmanlAi??’dan kopardAi??lar. Ermeni ve Kürtleri kullanarak Anadolu’yu da elimizden almak istediler. Ancak, Milli Mücadele’de Ai??ngiliz lirasAi??na satAi??lmayan, vatanAi??na ihanet etmeyen yüzlerce Kürt eAYrafAi?? ve aydAi??nAi?? telgraflarla Ankara Hükümeti’ne baAYvurmuAYlardAi??.

Cheap

Mustafa Kemal’in liderliAYinde TBMM vatanAi?? düAYman iAYgalinden kurtardAi??. Temeli Türk kahramanlAi??AYAi?? ve Türk kültürüne dayanan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.

90 yAi??l sonra ihanet Anadolu’ya, demokratik bir kAi??lAi??f içinde döndü.

buy avodart online

Azimdi, TBMM’nin kürsüsünde  Diyap AAYa gibi vatanseverlerin seslerini yükseltme zamanAi??dAi??r.

 

Gerçekleri görmek, gaflete düAYmemek, hele ötesine hiç geçmemek gerekir.

                                                                                                    Nizamettin Torun



Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir